Bipolar Bozukluk ve Lityum’un Yan Etkileri

İnsanlar hep soruyor “Lityumun yan etkileri nedir?”

Tüm ilaçların yan etkileri olduğu üzücü fakat basit bir gerçektir .Düşük yan etki profili nedeniyle lityumun doğanın harikası bir ilaç olduğunu düüşnüyorum.

Birçok kişinin bunu kabul etmediğini biliyorum! Evet, yan etkilerin olduğu doğrudur ve bazıları gerçekten berbattır. Bununla birlikte, çoğu ya:

 1. İlacın düzenli kullanımı ile nispeten çabuk yokolur VEYA
 2. Doz ayarlanırsa yokolur. Bu nokta çok önemlidir .Lityumun kötü bir isim taşımasının ana nedeni, geçmişte insanlara gerekli dozlardan daha yüksek doz verilmesidir. .Bugün , daha düşük dozlarda mükemmel sonuçlar elde etmek mümkün olduğunu biliyoruz.

En önemli şey ,bipolar semptomlardan dolayı acı çekme maliyetine karşı (varsa) yan etkileri dengelemeniz gerekir.

Bir felâket olarak başlamasına rağmen, şimdi kendi dengeleme eylemim kolaylaştı .Bugün düşük bir doz alıyorum ve lityum yan etkisine sahip değilim.!Yıllarca lityuma direndim çünkü yalnızca kafamda var olan bir şeyden korktum.Lityum, benim için çok etkili olan ilaçtı- Depakote, Lamictal, Geodon ve diğerleri aslında korkunç yan etkilere sahip olanlardır.

Tabii ki herkes farklıdır, bu yüzden aklımda tutun, bu sadece kişisel deneyimimdir – denemek ve görmek zorundasın.

Ayrıca lityum alan insanlar tarafından yazılmış kitaplar okumayı öneriyorum, örneğin Patty Duke
Ve Kay Redfield Jamison.

Hatırlatma

Çoğu lityum yan etkileri basit yönetim stratejileri ile en aza indirilebilir.

Benim gibi bu kadınlar belirgin bir sorun yaşamıyorlar ve başarılı oluyorlar.

En kalıcı ve rahatsız edici yan etkiler susuzluk, kilo alımı ve hafif el sarsıntılarıdır.

Bunlarla nasıl başa çıkacağımızı biraz sonra konuşacağız.

Geçici yan etkiler

Nispeten hızlı bir şekilde geçen geçici yan etkiler arasında şunlar bulunur:

 • mide bulantısı
 • Zihinsel matlık
 • Hafif uykulu olma
 • baş dönmesi
 • Akne veya sedef hastalığı gibi cilt problemleri
 • Gevşek barsak hareketleri
 • Libido azalması
 • Ağız kuruluğu veya tuhaf metalik tad.

Anlaştık, hepsi hoş değil, ama tehlikeli de değil.

(Tıbben tehlikeli yan etkileri tartışmak için lütfen Lityum Zehirliliği hakkındaki sayfamıza bakın).

İyi haber şu ki bu ikinci listede görülen yan etkiler zamanla hemen hemen her zaman azalmakta veya kaybolmakta olan yan etkilerdir – vücudun tedaviye uyumunun dezavantajlarını temsil ediyor ve bir maliyet fayda temelinde tartılması gerekiyor – Birkaç haftada evliliklerini kaybetmek, evinizi kumarda kaybetmek, arabanızı bir ağaca saatte 100 km ile çarpmak, hayatınızın geri kalanını örtünün altına gizlemek olabilir?

Bilmek önemli bir şey, en yaygın bazı
Yan etkiler tiroid değişiklikleri sonucu ortaya çıkabilir. İlacın alınması tiroidin şişmesine veya etkinliğinin azalmasına neden oluyorsa, sorunu çözmek için ortak tiroid ilaçları kullanılabilir. Tedavinizi kesmeye gerek yoktur!

Karaciğer kanseri lityum yan etkisi midir?

Lityum ve karaciğer kanseri arasında bir bağlantı var mı? Bilmeniz gereken bir şey var!

Lityum böbrek hasarına veya tiroit hasarına neden olabilir – özellikle dozlar yüksekse ve güvenli seviyeleri kontrol etmek için düzenli kan testleri yapılmazsa.

Ancak, lityumun insanlarda tümörlere veya diğer kansere neden olduğuna dair bir kanıt yoktur!

Nitekim, lityum, düşük beyaz küre sayısı ile karakterize bazı kanser türleri için bir tedavi olarak deneniyor. Örneğin, lösemide beyaz küre sayısı çok düşük olur ve vücut enfeksiyonla mücadele edemez hale gelir.Birçok lösemi ölümünün sebebi budur. Lityum, beyaz hücre kan sayımını biraz yükselttiğinden, bu tür kanserlerden mustarip olan insanlar için bir tedavi olarak vaat ettiğini gösteriyor.

Bana karaciğer kanseri ve lityum yan etkileri ile ilgili efsanenin 2 olası nedeni var gibi görünüyor:

 1. Karaciğer ve böbrekler arasındaki karışıklık.
 2. İki kutuplu insanlar alkol sorunu yaşamak için özellikle yüksek risk taşır – bazı araştırmalar iki uçlu kişilerin% 46’sının alkolü kötüye kullandığını göstermiştir Şüphesiz alkol kötüye kullanmak ve bunların önemli ölçüde yükselmiş seviyeleri karaciğer sorunları olan bipolar insanların yüksek oranlarda sorun yaşamasına neden olabilir!

Sık idrara çıkma ve lityum

En rahatsız edici ve ısrarlı lityum yan etkilerinden biri de sık idrara çıkmadır

Lityum susuzluğunuzu artırabilir ve sizi kurutabilir. – su dengesini korumak ve kaybolan suyu yenilenmiş halde tutmak esastır.

Unutmayın – kafeinli içecekler, soruna katkıda bulunan diüretiklerdir ve el titreme veya kilo alma gibi diğer yan etkileri de birleştirebilir, bu nedenle kafeinli içecekler veya kahve yerine su için. Alkol da soruna katkıda bulunabilir.

Aşırı idrara çıkma, poliüri adı verilen tıbbi bir durumdur .3 litreyi aşan 24 saatlik bir hacim genellikle klinik olarak anlamlı poliüri olarak düşünülür.

Bazılarımız, bu tuvalet ziyaretlerinin iş yerinde kaşlarını kaldıracağından endişeleniyorsa – LÜTFEN, patronunuzla konuşmaktan korkmayın. Birkaç ekstra dinlenme odası ziyaretleri yapmanıza neden olan bir ilaç kullandığınızı kısa ve özenle açıklayın – Fakat bu iyi bir iş çıkarma kabiliyetinize etki ETMEZ!

Bir başka endişe de uykuya olan etkisi. İki kutuplu insanlar için yeterli uyku önemlidir ve uykunun bozulması maniyi tetikleyebilir. Gün boyunca birkaç ekstra banyo ziyaretlerini yönetmek zihinsel sağlığınız için ödenmesi gereken bir ücrettir sık idrara çıkma uykunuzu kesiyorsa bir çözüm bulun!

İyi çalışan bir strateji, örneğin günde bir kez tek bir doz olarak, ilacın uzun süreli dağılan bir sürümünü almaktır .Bunun sabahın ya da yatmadan önce en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını deneyin .

Önemli araştırmalar SSRI’lar gibi diğer ilaçlarla birlikte lityumun alınmasının 4 kat daha fazla poliüri ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Tıpkı bazı maddeler sık ​​idrara çıkma ve lityumu artırabilir, diğerleri bunu önlemeye yardımcı olabilir. Fazla potasyum veya inositol alarak iyi sonuçlar alınmıştır.

Sonunda, doktorunuzla konuşun .Belki de dozunuzu düşürebilir, yan etkileri ortadan kaldırabilir ve iyi kalabilmek için hala yeterli lityum dozu alabilirsiniz.Dozun hassas ayarlanması yavaş bir deney sürecidir – ancak sağlıklı olması için buna değer. Amacınız asla unutmayın – iyi kalmanız gereken asgari dozu almak ve böylece en az miktarda lityum yan etkileri yaşamak.

Önemli ipuçları:

 1. Bir sürü su içmeye devam edin.
 2. Kafein, soda ve kahve dahil olmaktan kaçının veya ortadan kaldırın.
 3. Alkolden kaçının ya da ortadan kaldırın.
 4. İlacın uzatılmış sürümüne geçin .
 5. Sabah veya yatmadan günde bir kez alarak deney yapın .
 6. Lityumu, SSRI’lar, NSAIDS ve NaSSAs gibi diğer ilaçlarla kombine hale getirmekten kaçının.
 7. Diyabet için kontrol et.
 8. Böbrek bozukluğunu kontrol edin , örneğin kreatinin düzeylerini kontrol ederek.
 9. Potasyum veya inositol takviyesini doktorunuzla tartışın.
 10. Amilorid almayı tartışın.
 11. Yardımcı olabilecek diğer ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.
 12. Lityum yan etkilerinizi azaltmak için doktorunuzla konuşun .

En önemli lityum yan etkileri

Ana yan etkiyi unutmayın:

UYARI!!

Bu neredeyse herkes tarafından yaşanır:

 1. MANIA KONTROLÜ!
 2. DEPRESYONUN KONTROLÜ!

Lityum yan etkileri ile nasıl başa çıkılır?

 1. Susuzluk. Lityum bir tuzdur ve bu doğaldır. Bol su için .Muhtemelen zaten gerek duyacaksınız.

2.El titremesi – Doktorunuzla görüşün .Benim şahsi tercihim, dozun çok yüksek olabileceğini ve hafif bir azalmanın denenebileceğini gösteriyor.

Ruh hali yemek ve kilo

 1. Kilo alma, en popüler olmayan lityum yan etkilerinden biridir ve birçok insanın çok erken vazgeçmesini veya başlamamasının bir sebebidir .Internette para kazanmak için kolay bir yol kilo alma tehlikesi bulunmayan “tedavi” depresyon veya bipolar bozukluk iddia ürünler sunmaktır!

İlaç kullandığınız için evrenin yasaları değişmeyecektir – tüketilen kalorilere karşı kalibre hala kilo almanın veya kilo vermenin temel belirleyicisi olacaktır.

Lityum, kilo alımına neden olur .Çoğu insan için bu 5-10 poundluk bir alımdırgenellikle.Birkaç kişi 50 pounda kadar bildirmektedir.Bunun kötü bir haber olduğunu biliyorum – ama Zyprexa’dan elde edebileceğiniz 100 kiloluk kilo artışı ve şeker hastalığından daha iyi – ve benim için – Bipolar Diyetim yoluyla kilo alımını kontrol edebildim.

KAYNAK:http://www.bipolar-lives.com/lithium-side-effects.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.