Bipolar Bozukluğun Aile ve Arkadaşlar Üzerindeki Etkileri

Bipolar Bozukluk Aile Üzerinde Yük Oluşturabilir
Duygudurum bozuklukları yalnızca hastaların kendilerinin değil, aynı zamanda varolduğu tüm toplumsal ortamı da etkiler; Evlilik, aile, arkadaşlar, iş, toplum genelinde. Bütün bu etkilerin başlıca nedeni, mağdurun hayatının farklı alanlarında “gerçekleştirmesi” gereken bozulmuş yeteneklerdir. Dolayısıyla, ciddi şekilde üzülmüş bir kişi moroz, iletişimsiz, geri çekilmiş ve neler olup bittiğine aktif olarak katılmayan bir hale gelebilecektir. Kişi her zaman bir “ıslak battaniye” haline gelebilecek ve herhangi bir olayda ne tür bir sevinç olursa olsun çoğu kişi bu kişinin etrafında dolaşmanın keyifli olmadığını kabul edecektir. Bu nedenle, aile ve arkadaşlar, bir taraftan, normal aile ortamında mağdurun beklediği “sosyal” katkıyı kaybetmeleri durumunda bu durumu telafi etmek zorunda bırakıldıklarında, aynı zamanda ağır bir yük haline gelebilirler. Teşvik,  gözetim ve dinleme gibi ekstra işler yapmak durumunda kalabilirler. Manik bir kişi tam tersidir; Başkalarına emir verir, kibirli ve impulsiftir, onun hatasız olduğuna ikna olmuştur, agresif, tartışmacıdır. Bu insanların etrafında olmak gerçek bir acı olabilir. Aile ortamında, manik bir kişi sık sık tekneyi sallar ve tartışmalara neden olur, sabırsızlanır, sorumsuzca harcamaları ve taahhütleri yerine getirir ve tek taraflı olarak anlaşmalara son verir.

Hane halkındaki zihinsel rahatsızlığa maruz kalmış bir kişiyle başa çıkmaya çalışan, eninde sonunda yardım etmeye çalışan aile üyelerinin yaşadığı duygusal yoğunluk, stres ve kayıp miktarını bile tahmin etmek imkansızdır. Çoğu durumda, hayatları ciddi şekilde bozulur ve bir tür cehenneme dönüşür. . Ayrıca, böyle bir hastalığa eşlik eden damganın üstesinden gelmek zorunda kalmanın yanı sıra, yalnızca toplumun genelinde değil aynı zamanda kendi zihninizde de olsa bununla uğraşırsınız.

Bipolar Davranış, Aile, Arkadaşlar Nasıl Etkiler?
Hastalık daha ciddi hale geldiğinde, bozulmuş performans, işleve gölge düşürür. Böylece depresif yatağa yatar, işe rutin olarak geç başlar, kararlar alamaz veya iş yükü ile başa çıkamaz ve nihai olarak yetersiz bir çalışan olarak algılanır. Aynı şekilde manik, az veya hiç bilgi veya veri temelinde hızlı fakat kötü kararlar verecek, işletme varlıklarıyla ciddi riskler alacak, kötü davranacak veya normal komuta zincirini bozacak ve enerjik olmasına rağmen güvenilmez ve dolayısıyla kabul edilemez bir risk olarak algılanacaktır.

Kalıcı, iyi ücret veren bir iş kaybı, akıl hastalığı olan birinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Birincisi, doğrudan gelir kaybı, belki de ailenin ana gelir kaynağı anlamına gelir. İkincisi, önümüzdeki haftalarda ve aylarda kötü bir şekilde gerekebilecek tıbbi sigorta kaybı anlamına gelebilir. Üçüncüsü, kişinin personel dosyasında tatmin edici olmayan bir performans notu anlamına gelir; bu da, daha fazla iş bulmaya  çalışırken mağdurun tekrar tekrar uğraşmasına neden olabilir. Dördüncüsü, depresiflik, benlik saygısı için ciddi bir darbe olurken, manik bu kaybı fark etmeyi düşündürmeyebilir. Çoğu insan geliri olmayan uzun bir dönemle yüzleşmek için yeterli tasarruf sağlamaz ve mevcut fonlar genellikle çabucak tükenmektedir. Bir kişinin hayatta kalması. Bu aşağı doğru sarmalda, zihinsel olarak hasta olan birçok insan, büyük şehirlerimizde evsiz olarak ortaya çıkmış, bu nedenle hastalıkların düzelmesine veya iyileşmesine yol açacak şekilde kendilerine yardımcı olamamıştır.

Mevcut sistemimizin zihinsel olarak hastalanması talihsizliğe sahip insanlar için ürettiği muazzam miktardaki sıkıntı, stres, acı ve umutsuzluğun bile tahmin edilmesi imkansızdır. Mevcut sistemde yapılabilecek en önemli şeylerden biri, yukarıda verilen acımasız senaryonun gerçekleşme şansı olmadan önce, erken yaşta duygudurum bozukluklarını tanımayı öğrenmektir.

Bir kere tanındığında, hastalığın acilen hızlı, etkili bir tedaviye ihtiyacı vardır. Tekrar “sadece” duygudurum bozukluklarının hayatı tehdit edebileceğini vurguluyorum. Gerekirse, mağdur hastaneye kaldırılmalı ve böylece günlük ihtiyaçların karşılanabileceği, güvenliğin sağlandığı ve en iyi tedavinin verileceği bir ortama yerleştirilmelidir. Özel bir hastanede tedavi için yapılan harcamalar çok büyük olabilir ve sigortayı hızla tüketebilir. Ücretsiz kamu hastanelerinde tedavi kalitesi ciddi şekilde düşük olabilir.

https://www.healthyplace.com/bipolar-disorder/bipolar-support/effects-of-bipolar-disorder-on-family-and-friends/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.