Bipolar Bozukluk ve Aile Desteği

Yazar: Mood Disorders Association of BC

Bipolar bozukluk, aşırı ruh hali değişiklikleri ile karakterize edilen bir beyin hastalığıdır. Yalnızca bireyi değil aynı zamanda ailelerini ve arkadaşlarını da etkileyen bir hastalıktır. Bipolar bozukluğu olan bir kişiyle yaşamak, semptomların oluşturabileceği zorluklarla nasıl başa çıkılacağının öğrenilmesi ve hasta olan kişiyi desteklemek ve baş edebilmek için etkili yollar bulmaktan geçmektedir.

Bir kişinin hastalığının niteliğine ve hastalığın ne kadar iyi yönetildiğine bağlı olarak, ailen çeşitli şekillerde etkilenebilir. Duygudurum dalgalanmaları hafif olduğunda, aile bazı sıkıntılar yaşayabilir, ancak zamanla ve zihinsel hastalıklarla ilgili eğitimle hastalıkları idare ederek yaşamayı öğrenebilirler. Daha şiddetli semptomları olan birinin bakımı, özellikle akıl hastalığı ile baş etmek için gerekli olan becerileri geliştirme fırsatı bulamadıklarında, aile için çok stresli olabilir. Özellikle küçük çocuklu aileler için, yorucu olabilir.

 

Bipolar bozukluk aileleri aşağıdaki şekillerde etkileyebilir:

 

Duygusal sıkıntı, suçluluk, üzüntü ve endişe

 

Düzenli rutinlerdeki bozulma

 

Sıra dışı veya tehlikeli davranışlarla uğraşmak zorunda olmak

 

Düşük gelir veya aşırı harcamanın sonucu olarak finansal stres

 

Sıkı evlilik veya aile ilişkileri

 

Aile rollerinde değişiklikler

 

Ailenin dışındaki ilişkilerin sürdürülmesindeki zorluk

 

Stres sonucunda sağlık sorunları

 

Aile üyeleri, bipolar bozukluğu olan biriyle zaman geçinmeyi öğrendiklerinde çeşitli duygular yaşayabilirler. Hissetmek için doğru veya yanlış yol yoktur. Önemli olan bu duyguların üstesinden gelmektir.

 

Tüm ciddi hastalıklarda olduğu gibi, aileler büyük ihtimalle üzüntüyü hissedeceklerdir. Bu doğal bir reaksiyondur. Aile üyelerimizle ilgileniyoruz ve sağlıklı ve mutlu olmasını istiyoruz. Aileler bazen tanıdıklarını kaybettiklerini hissediyorlar. Bununla birlikte, bipolar bozukluk gibi zihinsel bir hastalığa sahip olmak, kişinin başarılı ve mutlu bir hayat süremeyeceği anlamına gelmez.

Manik dönem bir kişinin tehlikeli ve / veya riskli bir şekilde davranmasına neden olabileceğinden, aileler sevdikleri için endişelenirler. Bu endişeyi azaltmaya yardımcı olmanın bir yolu, ailenin zor zamanları nasıl yöneteceği konusunda bir plan geliştirmektir. Aile üyeniz iyi hissettiğinde, oturun ve kendilerini iyi hissetmemeleri durumunda işlerin nasıl yapılacağı hakkında konuşun. Bir kriz planına sahip olmak, herkesin ne bekleyeceğini ve kişinin tekrar hasta olursa ne yapacağını bilmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

 

Çocuklar, hastalığa yakalanmalarından korkabilirler. Büyük çocuklar, ebeveynleri artık bu işi yapamayacakları zaman, hasta kardeşlerinin bakımını yönetmekten korkabilir. Her durumda, aileler bu endişeleri yönetmek için öğrenme fırsatı bulacaklardır, böylece mutlu ve tatmin edici hayatlar yaşamakta zorlanmayacaklardır.

Ailelerin Yapabilecekleri:

Hastalık hakkında kendinizi eğitin

Hastalıklarını yönetmek için ailenizin üyesini destekleyin

Onlara, özellikle de kendilerine inanmadıkları zamanlarda inanın

Vazgeçmek istediğinizde bile onları sevmeye devam edin

“Karım manik haldeyken neler olabileceği konusunda sürekli endişeleniyorum, iyileştiğini bildiğim sürece başa çıkabiliyorum, umutlanmaktan vazgeçemiyorum.

Eğitim ve destek, bipolar bozukluğu olan bir akrabası olan ailelere büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.