Bipolar Bozuklukta İstikrarlı Bir Hayat Sürmek İçin Yedi İpucu

David Oliver Tarafından

Kimse iki kutuplu bozukluğa sahip olmaktan hoşlanmaz ve epizotlara girmeyi özellikle sevmez. Ya bipolar bozuklukla dengede kalmanın 7 sırrını bilseydiniz?

  • Sır # 1: İlaç

İlaçsız istikrar olamaz. Ne yazık ki, şu anda bipolar bozukluk için bir tedavi mevcut değil. Bozukluk beyindeki kimyasal bir dengesizliktir ve sadece ilâç bu dengesizliği kontrol edebilir. Ayrıca bir ömür boyu süren bu bozuklukta istikrarlı kalmak için hayatınızın geri kalanında ilaç almak gerekir.

  • Sır # 2: Terapi

Terapide, sadece bozukluğu değil, genel olarak kendiniz ve yaşamınızı da ilgilendiren konularla uğraşmayı öğrenirsiniz.

  • Sır # 3: Destek Sistemi

Bozukluğunuzu kendiniz yönetemezsiniz – size yardımcı olmak için başkalarına ihtiyacınız var. Bu nedenle, iyi, güçlü bir destek sistemi geliştirmelisiniz. Bu, doktorunuz, psikiyatrınız ve terapistiniz de dahil olmak üzere, birincil destekçiniz – genelde eşiniz veya diğer önemli kişiler – ve seçtiğiniz herkesi belirler.

 

  • Sır # 4: Uyku

Uyku eksikliği iki kutuplu manik dönemin en büyük tetikleyicilerinden biridir. Bunu önlemek için uygun bir uyku programına bağlı kalmalısınız. Bu gece başına 8-9 saat kesintisiz uyku demektir. Her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatte uyanmak en iyisidir.

 

  • Sır # 5: Denge

Hayatınızın dengenin olması, stres seviyenizi minimuma indirmenize yardımcı olacaktır. Kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır. Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengede olmalısınız. Buna ek olarak, profesyonel, aile ve kişisel sorumluluklarınızı dengelemelisiniz.

 

  • Sır # 6: Verimlilik

Hâlâ bir işiniz olabilir veya olmayabilir; Bununla birlikte, hâlâ üretken olmalısınız. Bir hobi edinmek, yeni şeyler öğrenmek, evin etrafında şeyler yapmak vb. Gibi zamanınızla alakalı şeyleri bulun. Bu size yataktan çıkmak için bir neden verir ve bir başarı duygusu verir.

 

  • Sır # 7: Diğerlerine Yardım

Bipolar bozukluğunuzla dengede kalmanın en iyi yollarından biri başkalarına yardım etmektir. Bu, kendi sorunlarınıza dayanmamak için size yardımcı olacaktır. Gönüllülük bunu başarmanın harika bir yoludur. Bir destek grubuna giderseniz, bipolar bozukluklarla başkalarına kendi deneyimleriniz aracılığıyla yardımcı olabilirsiniz. Değilse, ilgi ve / veya yeteneklerinizi içeren bir şey bulun ya da layık bir neden için gönüllü olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.