Bipolar Bozukluk Neden Olur?

Bipolar bozukluğun nedeni tamamen bilinmemektedir. Genetik, nörokimyasal ve çevresel faktörler muhtemelen bipolar bozukluğun başlangıcında ve ilerlemesinde rol oynamak için birçok farklı düzeyde etkileşime girer. Günümüzdeki düşünce, bunun beyindeki belirli bir bölümde ortaya çıkan ve beyin kimyasallarının (beyinde ve bedeninde meydana gelen) arızalanmasından kaynaklanan ağırlıklı olarak nörobiyolojik bir bozukluk olmasıdır. Serotonin, dopamin ve noradrenalin olmak üzere üç spesifik beyin kimyasalına bağlıdır.. Nörobiyolojik bir bozukluk olarak, uyku halindedir ve kendiliğinden etkinleştirilebilir veya yaşamdaki stres faktörleri tarafından tetiklenebilir.

Araştırmacılar bipolar bozukluğun kesin nedenlerinden kesin olarak emin değillerse de şu önemli ipuçlarını bulmuşlardır:

 

Bipolar Bozuklukta Genetik Faktörler

İki uçlu bozukluğun ailelerde ortaya çıkabileceği anlaşıldığından oyunda en azından bir çeşit genetik faktör var gibi gözüküyor. İki kutuplu bozukluğu olanların yaklaşık yarısı depresyon gibi bir duygudurum bozukluğu olan bir aile üyesine sahiptir.

Bir ebeveyn bipolar bozukluğu varsa, bu durumu çocuklarının yüzde 10 ila 15 oranında arttırma şansı yüksektir. Bir çocuğun riski, her iki ebeveynin de bipolar bozukluğu varsa yüzde 30 ila 40 arası bir şansa sahiptir.

Tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan araştırmalar, bir ikizin bipolar bozukluk tanısı konması durumunda diğer ikizlerde de aynı oranda teşhis konması için yüzde 40 ila 70 arasında risk oluşturduğunu göstermektedir.

Evlat edinilmiş ikizlerin (biyolojik ebeveynleri hastalığı olan ve evlat edinen bir ailede hastalıktan dokunulmayan bir çocuğun olduğu) araştırmaları, araştırmacıların genetik nedenlerle çevresel ve yaşam olaylarının nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmuştur.

Tüm bu veriler ilginç olsa da, bipolar bozukluğun genetik kökenlerine kesinlikle bağlı değildir. Bu durum için rol oynamakta olan genetik faktörleri daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bipolar Bozuklukta Nörokimyasal Faktörler

Bipolar bozukluk öncelikle beyindeki belirli bir bölgede ortaya çıkan biyolojik bir bozukluktır ve beyindeki belirli nörotransmitterlerin veya kimyasal habercilerin işlev bozukluğuna bağlıdır. Bu kimyasal maddeler, norepinefrin, serotonin ve muhtemelen birçok nörotransmitter içerebilir. Biyolojik bir bozukluk olarak, kendiliğinden harekete geçirilebilir ya da hareketsiz kalabilir veya psikolojik stres ve sosyal koşullar gibi dış faktörler tarafından tetiklenebilir.

Bipolar Bozuklukta Çevresel Faktörler

Bir yaşam olayı, bipolar bozukluk için genetik bir eğilime sahip bir kişide bir duygudurum atağını tetikleyebilir.

Açık genetik faktörler olmadan bile, değişen sağlık alışkanlıkları, alkol veya uyuşturucu kullanımı veya hormonal sorunlar bir olayı tetikleyebilir.

Hastalık riski taşıyan kişiler arasında bipolar bozukluk giderek erken yaşlarda ortaya çıkıyor. Daha önceki olaylarda görülen bu belirgin artış, geçmişteki bozukluğun yetersiz tanısına bağlı olabilir. Başlangıç ​​yaşındaki bu değişiklik, henüz anlaşılmayan sosyal ve çevresel faktörlerin bir sonucu olabilir.

Madde kötüye kullanımı bipolar bozukluğun bir nedeni olarak düşünülmese de, iyileşmeyi engelleyerek hastalığı kötüleştirebilir. Alkol, uyuşturucu veya sakinleştiricilerin kullanımı daha ciddi bir depresif faz oluşturabilir.

İlaç Tedavisi Mani Nedir?

Antidepresanlar gibi ilaçlar, bipolar bozukluklara duyarlı kişilerde manik dönemi tetikleyebilir. Bu nedenle, manik ataklar geçiren insanlarda depresif bir olay dikkatle tedavi edilmelidir. Depresif bir olay bir antidepresan ilaç alındığında manik bir döneme dönüşebileceği için, manik atağı önlemek için anti-manik bir ilaç da önerilir. Anti-manik ilaç, kişiyi antidepresan kaynaklı mani olmaktan kısmen koruyan bir “tavan” oluşturur.

Bazı diğer ilaçlar mani andıran “yükseklik” üretebilir. Örneğin, iştah bastırıcılar artan enerjiyi tetikler, uyku gereksinimini azaltır ve konuşkanlığı arttırır. Ancak, ilacı durdurduktan sonra kişi normal ruh halini görür.

Manik benzeri atağa neden olabilecek maddeler şunları içerir:

Kokain gibi yasadışı uyuşturucular, Ecstasy ve amfetaminler gibi “tasarımcı ilaçlar”.

İştah bastırıcılar ve soğuk preparatlar da dahil olmak üzere bazı tezgah üstü ilaçların aşırı dozları.

Tiroid problemleri için ilaçlar ve prednizon gibi kortikosteroidler gibi psikiyatrik olmayan ilaçlar.

Aşırı kafein .

Bir kişi iki kutuplu bozukluğa karşı savunmasız ise, stres, uyarıcıların veya alkolün sık kullanımı ve uyku eksikliği bozukluğun başlamasını hızlandırabilir. Bazı ilaçlar depresif veya manik dönemi başlatabilir. Aile öykünüzde bipolar bozukluklarınız varsa, doktorunuza ilaçla uyarılan manik atak riskini ortadan kaldırmak için bunu bildirin.

 

APA Referansı

Bu makaleyi;

Bressert, S. (2016). Bipolar Bozukluğun Nedenleri. Psikolojik Merkez. 18 Mayıs 2017’de https://psychcentral.com/disorders/bipolar/bipolar-disorder-causes/ adresinden edinebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.