Bipolar Bozukluk ve Bakım

Bipolar bozukluğu olan birinin bakımı çok zor olabilir, ister partner olsun, ebeveyn, çocuk veya bu koşulu taşıyan birinin arkadaşıysanız. Bu işe dokunan herkes için stresli. Bir dengeye girmek zor. Destekleyici ve empati sahibi olmak istiyorsun, çünkü bipolar bozukluğu olan kişinin hastalıkları için kendisini suçlamamasını istiyorsun. Ancak davranışları sizi etkileyebilir ve yalnızca kendilerinin değil, kendinize ve ihtiyaçlarınıza da dikkat etmeniz gerekir. Kolay bir çözüm bulunmamasına rağmen bu ipuçları yardımcı olabilir.

Öğrenin. Saygın web sitelerindeki, kitaplardaki ve durumu açıklayan makalelerdeki bilgileri okuyun. Ne kadar çok biliyorsan, o kadar iyi olur.

Dinleyin. Sevdiğiniz kişinin söyleyeceklerine dikkat edin. Neler yaşadığını bildiğinizi varsaymayın. Bütün duygularını ve duygularını hastalıklarının belirtileri olarak göz ardı etmeyin. İki kutuplu bozukluğu olan birinin hala geçerli sorunları olabilir. Hastanızın Bipolar ilaçlarını alması ve düzenli muayene veya danışmanlık almaları gerekir.

Belirtilerini fark et. Bipolar semptomları aktifken, bunu açıkça görmeyebilirler. Veya inkar edebilirler. Mani veya depresyonun uyarı işaretlerini gördüğünüzde, en kısa sürede yardım alabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Birlikte bir şeyler yapın. Depresyona maruz kalan insanlar sık ​​sık başkalarından kopar. Arkadaşınızı özendirin ya da sevdiği işleri yapın. Ona yürüyüş ya da akşam yemeği için katılmasını isteyin. Hayır derse, bırakın. Birkaç gün sonra tekrar isteyin. Bir plan yapmak. İki kutuplu bozukluk için önceden tahmin edilemeyen bir hastalıktır, kötü zamanlar için plan yapmalısınız. Açık ol. Semptomları daha da kötüye giderse ne yapacaklarını sevdiklerinizle paylaşın. Acil durumlar için bir planın var. İkiniz de ne yapacağınızı ve birbirinizden neler bekleyebileceğinizi biliyorsanız, gelecek hakkında kendinizi daha fazla güvende hissedeceksiniz.

Bir programa bağlı kalın. Bipolar bir rahatsızlığı olan biriyle yaşıyorsanız, onları uyku ve diğer günlük aktiviteler için bir programa sadık kalmaya teşvik edin. Bazı araştırmalar, düzenli bir rutinin olması için faydalı olduğunu gösteriyor. Kişi hala ilaç ve danışmanlığa ihtiyaç duyacak, ancak genel sağlıklarını destekleyen egzersiz ve sağlıklı bir diyet gibi günlük işleri yapıyor olacaktır.

Kendi kaygılarınızı ifade edin. Sevdiğiniz kişinin davranışınız sizin üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinden, tartışmak normal. Diğer kişiyi suçlamayın ya da onun hatalarını listeleyin. Bunun yerine, eylemlerinin sizi nasıl hissettirdiğine ve sizi nasıl etkilediğine odaklanın. Bunun yapılması gerçekten zor olabildiğinden bir terapistle birlikte konuşmak en kolay bulabilir.

Bakıcı Tükenmesini Önleme

Duygusal ve fiziksel olarak sağlıklı kalmanız önemlidir.

 

Sevdiğiniz şeyleri yapın. Yakınınızdaki diğer insanlarla birlikte kalın; sosyal destek ve bu ilişkiler çok anlam ifade eder. Tek başınıza bir terapist görmeyi veya bipolar bozukluğu olan birine yakın diğer insanlar için bir destek grubuna katılmayı düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.