Beyin Taramaları Bipolar Bozukluk İntihar Riski Üzerine Işık Tutabilir

Robert Preidt tarafından

Bipolar Bozukluğu olanların neredeyse yarısı intihar etmekte ve yüzde 20’ye kadarı başarılı olmaktadır

Salı, 31 Ocak 2017 (HealthDay News) – Bipolar bozukluğu olan gençler ve genç yetişkinler arasında, araştırmacılar artmış beyin fonksiyonlarını intihar riskiyle ilişkilendirdiler.

Çalışma yazarları, aşırı duygusal dalgalanmalarla belirgin olan, Bipolar bozukluğu olan insanların yaklaşık yarısının intihar girişiminde bulunduğunu ve beş kişiden birinin intihar ederek öldüğünü söyledi.

Yeni çalışmada, bipolar bozukluğu olan gençler ve genç yetişkinlerde beyin taramaları yapıldı. İntihar girişiminde bulunmayan kişilerle karşılaştırıldığında, intihar girişiminde bulunanların beynin duygu ve uyarıları düzenleyen bölgelerinde ve bu alanları birleştiren beyaz cevherde hacim ve etkinlik azalmış durumdaydı.

Araştırmanın kıdemli yazarı Dr. Hilary Blumberg, bulgular “frontal korteksin devreyi düzenleyecek kadar iyi çalışmadığını gösteriyor” dedi.

“Bu, aşırı duygusal acıyla, intihara alternatif çözümler üretmenin zorluklarına ve intihara istek konusunda fazlalaşma ihtimaline yol açabilir” dedi.

Blumberg, New Haven, Conn’deki Yale Üniversitesi’nde psikiyatrik sinirbilimi, psikiyatri, radyoloji ve biyomedikal görüntüleme profesörüdür.

Üniversite bülteninde, “Ergenlerin ve genç erişkinlerin önde gelen ölüm nedenlerinden biri intihardır  ve bu konuyu yeterince hızlı incelemiyoruz” dedi. “İntihar riskinde yer alan beyin devrelerinin belirlenmesi, kimin en çok risk altında olduğunu belirlemenin ve umarım intiharı önlemenin yeni yollarına yol açabilir.”

 

Çalışma, 31 Ocak American Journal of Psychiatry’de yayınlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.